Uppdrag att införa auktorisationssystem i fråga om tjänster för elektronisk identifiering och för digital post

Auktorisationssystem är ett sätt för offentliga aktörer att skaffa tjänster. I maj 2025 ska auktorisationssystem för elektronisk identifiering och digital post finnas på plats. Digg ansvarar för att skapa auktorisationssystem som leverantörer och offentliga aktörer kan ansluta sig till.

Lag (2023:704) om auktorisationssystem i fråga om tjänster för elektronisk identifiering och för digital post, beskriver hur auktorisationssystem ska fungera. I en särskild förordning framgår att det är Digg som är den tillhandahållande myndigheten.

Mer information om auktorisationssystem för elektronisk identifiering och digital post finns på andra webbsidor här på digg.se.

Dokument och länkar

Hjälpte denna information dig?

Ditt svar hjälper oss att förbättra sidan

Publicerad: